به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، ‌ وکیوم تراپی به همراه پانسمان زخم، روشی موثر برای درمان زخم بوده که در آن به طور متناوب یا پیوسته، فشار منفی بر زخم اعمال شده و سبب تسریع درمان انواع زخم می شود، این فناوری توسط شرکت دانش بنیان مهندسی فن آور پویا سپاهان در داخل کشور طراحی و تولید شده است.

در وکیوم تراپی ابتدا پمپ روشن شده و بلافاصله میزان فشار منفی بستر زخم را به مقدار تنظیم شده توسط کاربر می ‌رساند و به دلیل مکانیزم بدون درد به کار گرفته شده در این مد، از همان لحظات ابتدایی بیمار هیچگونه دردی احساس نمی ‌کند.

درمان زخم بدون درد

وکیوم تراپی در روشی دیگر، ابتدا فشار منفی را به میزان حداکثر تنظیم شده توسط کاربر می ‌رساند و سپس بر اساس زمان انتخابی به حالت استراحت باز می گردد. در این حالت نیز بیمار دردی احساس نمی کند در این مود سرعت درمان برای زخم ها بیشتر است

در روشی دیگر کاربر قادر است ترکیبی آر مود پیوسته و دینامیکی را به هم تنظیم و بر بستر زخم اعمال کند. می توان زخم های متنوعی را با وکیوم تراپی درمان کرد و اثر بخشی بیشتری را در درمان زخم ها شاهد بود. استفاده از این روش در تحقیقات درمانی زخم برای پژوهشگران بسیار کاربردی است.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در وکیوم تراپی فوم از جنس پلی اورتان با منافذ باز است که در اندازه های مختلف، ضد حساسیت، غیر چسبنده به بستر زخم و زیست سازگاراست که با توزیع یکسان فشار منفی در بر بستر زخم ها امکان رشدبافت های گرانوله و خروج ترشحات را فراهم می کند.

پس از این مرحله شست و شو صورت می گیرد. هدف از شست و شو حفظ رطوبت محیط زخم و سرعت بخشیدن به روند بهبود زخم است. این روند کاملا هوشمند بوده و در عین حال می تواند توسط اپراتور از راه دور نیز کنترل شود.

کاهش بازه زمانی درمان زخم

زخم بستر، زخم دیابت و زخم های مزمن بیشتر به وسیله وکیوم تراپی صورت می گیرد و طول درمان زخم را به یک چهارم کاهش می دهد و هزینه های بیمار را کاهش می دهد.

بنابر اعلام این شرکت، وکیوم تراپی ساخت داخل، یک پنجم نمونه خارجی قیمت دارد و با این وجود به شبکه متصل می شود و زخم را به صورت هوشمند پردازش می کند. به واسطه این ویژگی ها صادرات نیز تسهیل شده است و ارزآوری قابل توجهی برای کشور رقم خورده است.

منبع : ایرنا

لینک خبر